Philippe Pétain



[Petén], *24.4.1856 – †23.7.1951, francouzský maršál a reakční politik. Roku 1916 velitel Verdunu, v letech 1917-1918 vrchní velitel francouzských vojsk. V roce 1940 jako vrchní velitel a ministerský předseda podepsal kapitulaci francouzské armády. V období 1940-1944 hlava francouzského státu v neokupované části Francie se sídlem ve Vichy. Po válce odsouzen k trestu smrti, trest mu byl změněn v doživotní žalář.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 19. 10. 2005
Autor: -red-

Odkazující hesla: Camille Chautemps, Jean Louis François Darlan, Joseph Laniel, Louis Oscar Frossard, Pierre-Etienne Flandin, Rífské povstání, Vichy.

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: