Jean Louis François Darlan



*7.8.1881 – †24.12.1942, francouzský admirál a politik, v letech 1929-1934 se podílel na reorganizaci válečného loďstva, 1934-1936 byl velitelem atlantické eskadry, 1939-1940 vrchním velitelem válečného námořnictva. Po porážce Francie byl od 16.6.1940 ministrem v Pétainově vládě, od roku 1941 designovaným nástupce Pétaina a ministrem zahraničí, vnitra a informací. Vedl jednání s Hitlerem (v roce 1940, 1941), s Cianem (roku 1941) a s Raederem. Po návratu Lavala do vlády podal Darlan demisi (17.4.1942). Byl jmenován velitelem vojsk ve francouzské severní Africe, uzavřel za Pétainovu vládu dohodu s USA, která měla uchovat kontinuitu Pétainova režimu. Byl zabit stoupencem generála de Gaulla.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 2. 8. 2006
Autor: -red-

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: