O projektu

 

Encyklopedie CoJeCo je soukromě vlastněná všeobecná online encyklopedie. Společnost OPTIMUS s.r.o. je jediným držitelem autorských práv k obsahu encyklopedie a všech práv, vyplývajících z uzavřených licenčních smluv. Encyklopedie vznikla na doméně cojeco.cz v létě roku 1999. Pro veřejnost byla otevřena 14. 3. 2000. Je tak, pokud je nám známo, nejdéle sloužícím původním online všeobecným encyklopedickým projektem na světě vůbec. Do vínku dostala otevřené redakční rozhraní a byla spuštěna jako komunitní projekt pro dobrovolné autory. Po krátké době, ještě v roce 2000, byla komunitní administrace s ohledem na úroveň dodávaných příspěvků uzavřena, příspěvky dobrovolných autorů odmítnuty a dalším rozvojem obsahu se od té doby zabývá placený redakční tým zaměstnanců i externích odborníků. O členech týmu něco více v článku O týmu.
 

Některé reference

CoJeCo spolupracovala s řadou partnerů. Za všechny několik příkladů:

Pro mobilního operátora EuroTel (později O2) jsme od 1.9.2000 dodávali obsah encyklopedie v jedné z prvních aplikací na platformě WAP vůbec. Na stejné platformě u EuroTelu jsme následně nabídli aplikaci Taháky – výukovou pomůcku pro žáky a studenty.

Na základě iniciativy pana Ivo Lukačoviče (zakladatele Seznam.cz) se v roce 2007 úspěšně spustila dodávka obsahu encyklopedie CoJeCo pro Seznam.cz v rámci rubriky Encyklopedie.Seznam.cz.

Několik let jsme produkovali naše vlastní rozhlasové pořady Minuta s encyklopedií, které jsme připravovali a dodávali několika regionálním studiím Českého rozhlasu. Na základě textů těchto pořadů jsme pak vydali dvě ilustrované knihy cestovního formátu, každou s 366 texty pořadů.

Z pozdějších projektů, na kterých jsme se také rádi podíleli, můžeme uvést přípravu kvízových otázek do herní aplikace společnosti Logos, statisticky nejnavštěvovanější wapové aplikace své doby v ČR nebo dodávku kvízů do vysílání Českého rozhlasu, regionálního studia Brno atd.

 

Roky 2019-2020

Léta encyklopedie CoJeCo zodpovídala pěti až sedmi tisícům uživatelů denně (160–180 tisíc měsíčně) jejich každodenní nepřetržité otázky. Bohužel starému webdesignu, byť v roce 2000 špičkově navrženému, už vyhledávače v roce 2019 nějak nerozuměly. Nepřiváděly tedy ani tolik uživatelů jako dříve. Proto jsme k dvacátým narozeninám CoJeCo přinesli responzivní webdesign, tedy webdesign optimalizovaný pro všechny druhy zobrazení. Navíc jsme v roce 2020 přidali několik zásadních vylepšení. Společně s novým způsobem procházení obsahu, jen brouzdáním palcem po mobilu nebo ukazováčkem po tabletu. Pro zvídavé je připravena nová funkce bádání v čase s nastavováním časových rozsahů – prozkoumejte ji sami za tlačítkem podrobného hledání vedle vstupního pole pro hledání. Procházejte, hledejte, čtěte a pomozte tím našemu úsilí shromažďovat, uchovávat a přinášet Vám kvalitní informace. Sdílejte s námi naše poslání a předávejte dál informace z encyklopedie CoJeCo – jak na to, popisuje článek Jak citovat CoJeCo.

Poslední úprava 17.2.2023