Vincent Auriol



[Orjol], *27.8.1884 – †1.1.1966, francouzský politik, představitel pravicového křídla socialistické strany. V letech 1936-1938 člen vlády, po porážce Francie byl vězněn gestapem, roku 1943 uprchl do Londýna. V emigraci spolupracoval s de Gaullem, v letech 1945-1946 ministr a v roce 1946 předseda Národního shromáždění, v letech 1947-1954 prezident Francouzské republiky. Roku 1959 vystoupil ze socialistické strany, v letech 1959-1960 byl členem Ústavní rady.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 28. 5. 2008
Autor: -red-

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: