Šáh Nádir



[Nádyr šáh], *22.10.1688 – †19.6.1747 (zavražděn), perský šáh od 1736; původně vůdce kmene Aíšárů, od roku 1726 ve službách perských šáhů. V roce 1732 sesadil šáha Tahmáspa II. (vládl od roku 1722), dosadil jeho syna Abbáse III., a sám se stal regentem; roku 1736 se prohlásil šáhem: Vytvořil rozsáhlou říši (Arménie, Ázerbájdžán, Dagestán, Gruzie, Afghánistán, Balúčistán, chivský a bucharský chanát), v letech 1737-1739 dobyl severní Indii (mj. ukořistil tzv. Paví trůn Mughalů). Prováděl tvrdou centralistickou politiku (od 40. let 18. století povstání vazalských států a feudálů); byl zavražděn při spiknutí.



Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 4. 8. 2020
Autor: -red-

Odkazující hesla: Kábul, Paňdžáb, Pánípat.

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: