Martin ScorseseBiografie / Herectví / Režie

[Skorsísi], *17.11.1942 (Flushing, Long Island, New York, USA), americký filmový režisér, producent a příležitostný herec, jeden z významných představitelů tzv. Nového Hollywoodu. Pochází z rodiny sicilského přistěhovalce a stejně jako jeho celoživotní přítel a dvorní herec Robert De Niro vyrůstal v newyorské čtvrti Little Italy. Po skončení základní školy vstoupil do semináře s úmyslem stát se knězem, ale po roce odešel a začal se věnovat filmu. V roce 1966 absolvoval filmovou fakultu Newyorské univerzity, kde několik let působil jako pedagog, a již jeho první práce signalizovaly vyhraněnou uměleckou osobnost. Svůj první celovečerní film (Kdo to klepe na mé dveře) natočil v roce 1968 a záhy si začal budovat pozici tvůrce, který s vysokým stupněm profesionality osciluje mezi různými žánrovými polohami, cílevědomě si volí náměty a buduje výpovědi, které mají obecnější platnost. První úspěch zaznamenal stylově konvenčním filmem Alice tu už nebydí, na mezinárodním poli se prosadil temným dramatem Taxikář. Ve svých filmech poskytl řadu skvělých hereckých příležitostí Robertu De Nirovi, ale hvězdnou cestu vydláždil i mnoha dalším hercům (např. Harveymu Keitelovi). Po určitou dobu se jeho oblíbencem stal Leonardo DiCaprio (Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita, Prokletý ostrov, Vlk z Wall Street). Sám se občas objevuje jako herec ve filmech jiných režisérů. Nikdy se nestal součástí hollywoodského systému, nicméně dokázal využívat jeho prostředků k tvorbě více či méně osobních filmů, které získaly řadu ocenění, navíc svůj značný vliv využívá i jako producent děl jiných umělců. Kromě celovečerní tvorby se věnuje i natáčení dokumentů, videoklipů a reklamních spotů, v poslední době i práci pro televizi. Během své kariéry byl devětkrát nominován na Oscara za režii, získal ho v roce 2007 za kriminální drama Skrytá identita, jež zároveň získalo Oscara za nejlepší film. Kromě toho byl za celoživotní dílo vyznamenán Zlatým lvem na MFF v Benátkách 1995 a Cenou Amerického filmového institutu 1996, Cenou Billyho Wildera (1998), čestným Césarem (1999), Cenou Cechu amerických režisérů (2002) a Cenou Cecila B. DeMillea (2009). Je již popáté ženat a má tři dcery. Současnou manželkou je Helen Morrisová (k těm předchozím patřily např. scenáristka a režisérka Julia Cameronová (1975-1977), herečka Isabelle Rosselliniová (1979-1983) a producentka Barbara De Finaová (1985-1991)).

Vybraná filmografie (režie, není-li uvedeno jinak): autobiograficky laděný příběh mladíka frustrovaného katolickou výchovou Kdo to klepe na mé dveře? (1968, + spol. na scénáři), příběh vlakové lupičky z 30. let Boxcar Berta (1972, + herec), snímek o příhodách drobných podvodníčků Špinavé ulice (1973, + námět, spol. na scénáři, herec), film na téma ženské seberealizace Alice tu už nebydlí (1974), temné drama vietnamského veterána Taxikář (1976, + herec; Zlatá palma na MFF v Cannes), nominace na Oscara za režii, výpravné hudební drama New York, New York (1977), mistrovské životopisné boxerské drama Zuřící býk (1980, + herec; nominace na Oscara a na Zlatý glóbus za režii), komedie ze světa televizního průmyslu Král komedie (1982, + herec), černá komedie Po zavírací hodině (1985, + herec; Cena za režii na MFF v Cannes), adaptace románu Waltera Tevise Barva peněz (1986), kontroverzní přepis Kazantzakisova románu Poslední pokušení Krista (1988; nominace na Oscara za režii), gangsterské drama Mafiáni (1990, + spol. na scénáři; nominace na Oscara a na Zlatý glóbus ze režii, Stříbrný lev na MFF v Benátkách), psychothriller Mys hrůzy (1991), kostýmní milostné drama podle románu Edith Whartonové Věk nevinnosti (1993, + spol. na scénáři, herec; nominace na Zlatý glóbus za režii, nominace na Oscara za scénář), gangsterské drama z prostředí Las Vegas Casino (1995, + spol. na scénáři; nominace na Zlatý glóbus za režii), životopisný historický snímek Kundun – život Dalajlámy (1997), western Hi-Lo Country (1998, spol. na produkci), životopis zpěváka a herce Deana Martina Dino (1999), drsná černá komedie s prvky psychologického dramatu Počítání mrtvých (1999, + herec), satirická komedie Múza (1999, herec), historické drama z dějin USA Gangy New Yorku (2002; Zlatý glóbus za režii, nominace na Oscara a řada dalších cen), výpravný životopisný film o Howardu Hughesovi Letec (2004 + herec; nominace na Oscara a na Zlatý glóbus za režii, pět Oscarů ve vedlejších kategoriích), kriminální drama na téma organizovaného zločinu Skrytá identita (2006; mj. Oscar a Zlatý glóbus za nejlepší film a nejlepší režii). Hudební dokument Rolling Stones (2007), kriminální thriller podle románu Dennise Lehanea Prokletý ostrov (2009, + spol. na produkci), životopisný dokument George Harrison: Living in the Material World (2011, + spol. na produkci, nominace na Cenu BAFTA za nejlepší dokument), poetický dobrodružný rodinný snímek Hugo a jeho velký objev (2011, + spol. na produkci, herec; Zlatý glóbus za režii, nominace na Oscara za režii a nejlepší film), komedie z prostředí finančníků podle knihy Jordana Belforta Vlk z Wall Street (2013, + spol. na produkci; nominace na Oscara za nejlepší film a režii).Datum vytvoření: 11. 4. 2001
Datum aktualizace: 19. 11. 2022
Autor: PST

Odkazující hesla: Ben Stiller, Billy Crystal, David Carradine, Harvey Keitel, Isabella Rossellini, Jodie Foster, Leonardo DiCaprio, Oliver Stone, Paul Schrader, Robert De Niro, Roger Corman, Stanley Kubrick.