Juraj Jakubisko 1 rokBiografie / Režie / Scenáristé

*30.4.1938 (Kojšov, Slovensko) – †24.2.2023 (Praha), slovenský filmový scenárista, režisér a kameraman. Od dětství se u něho projevoval výtvarný talent, který ho přivedl ke studiu grafiky a fotografie na SUPŠ v Bratislavě. V letech 1959 až 1966 vystudoval režii na pražské FAMU, kde na sebe upozornil drobnými experimentálními etudami a několika krátkými a středometrážními filmy (Déšť, Čekají na Godota), které byly oceněny na mezinárodních studentských festivalech. Po krátkém působení v Laterně magice se v roce 1967 stal režisérem Štúdia hraných filmov Bratislava – Koliba. V témže roce úspěšně debutoval autorskou tragikomedií Kristove roky, která získala řadu cen a v níž byl již patrný jeho osobitý režijní rukopis, který se ještě více rozvinul v dalších filmech, zejména ve volné trilogii Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni a Dovidenia v pekle, priatelia, jež svou symbolikou vyvolala protichůdné interpretace, brzy po dokončení byla zakázána cenzurou a putovala mezi nejtěžší „trezorové“ filmy. V 70. letech mohl Jakubisko točit pouze krátké, často zakázkové „budovatelské“ dokumenty. I v této oblasti však dosáhl značných úspěchů. K hrané tvorbě se vrátil až v roce 1979 nekonvenční sondou do života svých současníků Postav dom, zasaď strom. Za vrcholné dílo jeho tvorby je považována výpravná sága Tisícročná včela (1983), v níž k dokonalosti vykrystalizovaly jeho eruptivní režijní rukopis, až felliniovská imaginace a osobitá poetika, těžící z lidových motivů a magického realismu a kladoucí důraz na groteskní bizarnost a alegorické vyjádření. Snímek, stejně jako některé další, byl natočen současně v širší seriálové verzi pro TV, pro kterou Jakubisko v 90. letech a na počátku nového tisíciletí natočil řadu dokumentů (např. pro cykly GEN a OKO). Kromě filmu se věnoval také grafice a malbě, příležitostně i divadelní režii a pedagogické činnosti na FAMU. Za své filmy získal několik desítek ocenění, v roce 1998 se stal členem Evropské filmové akademie a v roce 2002 získal Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu. Po rozpadu Československa se přestěhoval do Prahy, kde žil se svou manželkou, herečkou a producentkou Deanou Jakubiskovou – Horváthovou, s níž v roce 1994 založil vlastní produkční společnost J&J Jakubisko Film (později Jakubisko Film).

Vybraná filmografie (pouze celovečerní hrané filmy, kromě režie je u všech též autorem nebo spoluautorem scénáře): generační tragikomedie Kristove roky (1967), poetické povídkové podobenství Zbehovia a pútnici (1968), podobenství Vtáčkovia, siroty a blázni (1969), bizarní féerie s prvky černého humoru Dovidenia v pekle, priatelia (1970, dokončen v roce 1990 v novém sestřihu a s dotáčkami), psychologicky laděný snímek Postav dom, zasaď strom (1979), komedie Nevěra po slovensku (1981), výpravná historická sága zednického rodu podle románu Petera Jaroše Tisícročná včela (1983), koprodukční pohádka Perinbaba (1985), moderní pohádka Pehavý Max a strašidlá (1987), tragikomická féerie z poválečného období Sedím na konári (1989), politická tragikomedie Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), podobenství Nejasná zpráva o konci světa (1997), černá, eroticky zabarvená komedie Post coitum (2004).Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 26. 2. 2023
Autor: PST

Odkazující hesla: Andrej Barla, Giulietta Masina, Karol Efraim Sidon, Maximilián Remeň, Olga Schoberová, Peter Jaroš, slovenská kinematografie, Zdeněk Troška.Reklama: