James Ramsay MacDonald



*12.10.1866 – †9.11.1937, britský reformistický politik a odborový vůdce. Roku 1893 spoluzakládal Nezávislou labouristickou stranu, roku 1900 Labouristickou stranu. V letech 1906-1918, 1922-1935 a 1936-1937 byl členem Dolní sněmovny, 1911-1914 a 1922-1931 vůdcem labouristů. Předseda vlády 1924 a 1929-1931 (menšinové labouristické) a 1931-1935 (koaliční). Roku 1924 byl zároveň ministrem zahraničí. Roku 1932 vystoupil z Labouristické strany a založil Národní labouristickou stranu.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 9. 10. 2006
Autor: -red-

Odkazující hesla: Labouristická strana, Pakt čtyř.

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: