Giovanni Giolitti



Politologie
[Džolity], *27.10.1842 – †17.7.1928, italský politik. Byl představitel italských liberálů, v čele italské politiky před 1. světovou válkou. Od roku 1889 působil ve vládě, v letech 1903-1905, v letech 1906-1909, a v letech 1914-1915 působil jako ministerský předseda. Usiloval o sblížení mezi socialisty a liberálisty, legalizoval odborové organizace a stávky. Byl odpůrce vstupu Itálie do 1. světové války. Po válce se sblížil s fašistickým hnutím, v letech 1920-1921 zastával funkci ministerského předsedy, od roku 1925 stál v opozici proti Mussolinimu.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 29. 11. 2006
Autor: -red-

Odkazující hesla: Luigi Facta.

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: