George LucasBiografie / Režie / Produkce

*14.5.1944 (Modesto, Kalifornie, USA), americký filmový režisér, producent a podnikatel. Studoval antropologii a etnografii, ale pod vlivem známosti s Haskellem Wexlerem se zapsal na filmovou fakultu Jihokalifornské univerzity, kde již během studií natočil řadu krátkých filmů. Začínal jako asistent Francise Forda Coppoly (Divotvorný hrnec), s nímž v roce 1969 založil v San Franciscu produkční společnost American Zoetrope a který mu také pomohl s jeho celovečerní hranou prvotinou, vědecko-fantastickým snímkem THX-1138 (1970), který zaujal vizuálními kvalitami. Prosadil se druhým snímkem American Graffiti (1973, Americké nápisy na zdech) s mistrovsky vystiženou atmosférou kalifornského městečka na počátku 60. let 20. století. Pak se začal věnovat svému dávnému projektu a natočil pohádkovou sci-fi Hvězdné války (1977). Tento komerčně mimořádně úspěšný a sedmi „techickými“ Oscary oceněný film přerušil na dvacet let jeho relativně krátkou dráhu režiséra. Poté se Lucas věnoval dalším oborům filmového průmyslu. V roce 1977 založil vlastní produkční společnost Lucasfilm a o rok později společnost na výrobu filmových triků Industrial Light & Magic, která je dodnes považována za nejlepší pracoviště svého druhu na světě. Od té doby se věnoval převážně filmové produkci a podpoře různých projektů (mj. produkoval další díly Hvězdných válek a v roce 1980 pomohl financovat film Akiry Kurosawy Kagemuša), ale i výzkumu a vývoji filmové techniky. Postupně se stal jedním z nejmocnějších mužů Hollywoodu, který zásadně změnil podobu nejen americké kinematografie. Se svým vrstevníkem Stevenem Spielbergem se podílel na další komerčně mimořádně úspěšné filmové sérii o dobrodružstvích Indiany Jonese. Popularity této postavy využil i v televizi, kde byl vedoucím výroby seriálu Kronika mladého Indiany Jonese (1990–1992). Dále mj. navrhl a financoval populární atrakci Star Tours, poskytující dokonalou iluzi kosmického letu. K režii se vrátil až koncem 90. let, kdy se rozhodl dokončit sérii Hvězdných válek a natočil další tři díly, které časově předcházejí původním Hvězdným válkám. V roce 1997 společnost Lucasfilm vydala restaurovanou, digitálně upravenou a doplněnou trilogii Hvězdných válek (Star Wars Trilogy Special Edition). Lucasova celoživotní tvorba, která patří ke komerčně nejúspěšnějším v historii kinematografie, byla v roce 1991 oceněna Cenou Irvinga Thalberga.

Vybraná filmografie: orwellovská sci-fi o totalitní společnosti řízené počítači THX-1138 (1970, námět + podíl na scénáři + režie), nostalgicky laděný retropříběh s autobiografickými rysy Americké nápisy na zdech (1973, podíl na scénáři + režie, nominace na Oscara za scénář a režii), první díl slavné kosmické ságy Hvězdné války (1977, scénář + režie), pokračování Hvězdných válek Impérium vrací úder (1980, námět + vedoucí výroby), první díl Spielbergovy dobrodružné série o neohroženém archeologovi Dobyvatelé ztracené archy (1981, vedoucí výroby + podíl na námětu), třetí díl vesmírné ságy Návrat Jediho (1983, vedoucí výroby + podíl na scénáři), další díly dobrodružné série Indiana Jones a chrám zkázy (1984, námět + vedoucí výroby) a Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989, podíl na námětu + vedoucí výroby), černá retrokomedie Vraždy v Radiolandu (1994, námět), čtvrtý díl (první kapitola) proslulé sci-fi ságy Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (1999, scénář + režie + vedoucí výroby) a její další pokračování Star Wars: Epizoda II – Klony útočí (2002, režie + spol. na scénáři + výkonný producent) a Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005, scénář + režie + výkonný producent), kterým se celá série uzavřela.Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 25. 1. 2021
Autor: PST

Odkazující hesla: Akira Kurosawa, Chris Columbus, Francis Ford Coppola, Harrison Ford, Jiří Příhoda, John Towner Williams, Natalie Portman, Nick Park, Peter Jackson, Ron Howard, Stanley Kubrick, Steven Spielberg.