Francis Ford CoppolaBiografie / Režie / Scenáristé

*7.4.1939 (Detroit, Michigan, USA), americký filmový scenárista, režisér a producent. Syn hudebního skladatele a flétnisty Carmineho Coppoly. Nejprve vystudoval drama na Hofstra College a poté film na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Již během studií získával praktické zkušenosti v produkční společnosti režiséra Rogera Cormana. Jako režisér debutoval v roce 1961 erotickým snímkem Určitě dnes večer a poté si své dovednosti trénoval na poli hororů. Ve druhé polovině 60. let se však již začal prosazovat jako schopný scenárista a režisér, jehož ambice směřovaly k závažnějším dílům, ve kterých se snažil reflektovat některé historické a společenské momenty USA. V roce 1969 založil v San Francisku produkční společnost American Zoetrope, kterou několikrát přivedl na pokraj úpadku. Světovou proslulost mu přinesly první dva díly rozsáhlé mafiánské ságy Kmotr a Kmotr II, za které získal řadu ocenění. Pro uvedení v televizi vytvořil chronologicky seřazenou verzi obou dílů, doplněnou o nezařazený materiál (tato verze byla uvedena i v České televizi). Ocenění se dočkaly i jeho další významné filmy, zejména Rozhovor a A nyní apokalypsa. V Coppolově tvorbě najdeme značné množství filmů jiných režisérů, na kterých se podílel jako producent nebo spoluautor scénáře. Jeho mladší sestra Talia Shireová a synovec Nicolas Cage jsou známými herci, jeho dcera Sofia je úspěšnou režisérkou.

Vybraná filmografie (režie, není-li uvedeno jinak): psychologické drama podle románu Carson McCullersové Odlesky ve zlatém oku (1967, scénář), muzikál Divotvorný hrnec (1968), životopisný snímek o legendárním generálovi Patton (1969, spol. na scénáři; Oscar za scénář), orwellovská sci-fi George Lucase THX-1138 (1970, spol. na produkci), adaptace bestselleru Maria Puza o osudech newyorské mafiánské rodiny Kmotr (1972, + spol. na scénáři; Oscar za nejlepší film a scénář, nominace na Oscara za režii), nostalgický pohled na život mládeže v malém kalifornském městečku na počátku 60. letech minulého století Americké nápisy na zdech (1973, spol. na produkci), adaptace románu Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1974, scénář), drama odborníka na odposlechy Rozhovor (1974, + scénář a produkce; Zlatá palma na MFF v Cannes), pokračování úspěšné mafiánské kroniky Kmotr II (1974, + spol. na scénáři a produkci; Oscary za scénář, režii a produkci), ambiciózní válečné podobenství A nyní apokalypsa (1979, + spol. na scénáři a produkci; Zlatá palma na MFF v Cannes, nominace na Oscara za nejlepší film a režii, Zlatý glóbus za nejlepší režii a řada dalších cen), dětský snímek o přátelství chlapce a koně Černý hřebec (1979) a jeho pokračování Návrat černého hřebce (1983, spol. na produkci), nákladný hudební retrofilm o válce gangů Cotton Club (1984, + spol. na scénáři), fantaskní příběh ženy, která má možnost znovu prožít svůj život Peggy Sue se vdává (1986), komorní drama s motivem vietnamské války Zahrady z kamene (1987, + spol. na produkci), závěrečný díl slavné mafiánské ságy Kmotr III (1990, + produkce, spol. na scénáři), nová, lehce aktualizovaná verze klasického hororu Brama Stokera Dracula (1992, + spol. na produkci), horor režiséra Kennetha Branagha Frankenstein (1994, spol. na produkci), podobenství Tajemná zahrada (1993, vedoucí výroby), soudní drama podle románu Johna Grishama Vyvolávač deště (1997, + spol. na scénáři), zrestaurovaná, přestříhaná a o nezařazené sekvence doplněná režisérská verze filmu A nyní Apokalypsa s názvem Apokalypsa Redux (2000), nevšední smutná komedie poctěná mnoha cenami Ztraceno v překladu (2003, výkonný producent; režie Sofia Coppola), životopisný snímek Kinsey (2004, výkonný producent), koprodukční romantický thriller Youth Without Youth (2007), drama Tetro (2009).Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 27. 3. 2024
Autor: PST

Odkazující hesla: americká kinematografie, Dennis Hopper, Gordon Willis, Karen Black, Kevin Costner, Monica Bellucci, Nicolas Cage, Roger Corman, Sofia Coppola, Stanley Kubrick, Wim Wenders, Wojciech Kilar.