vodní pólo

Kolektivní míčová hra ve vodě, při níž se hráči pohybují plaváním a snaží se vhodit míč jednou rukou do branky soupeře. Hra vznikla v poslední čtvrtině 19. století ve Velké Británii. První zápas byl sehrán v roce 1874 v Londýně, první pravidla vznikla roku 1876 (za oficiální uznána 1911). V roce 1928 byla založena komise vodního póla při Mezinárodní federaci plavání. V roce 1900 bylo vodní pólo poprvé zařazeno do programu olympijských her. U nás byl první oficiální zápas sehrán v roce 1914. – Hřiště na vodní pólo tvoří ohraničená vodní plocha o maximálních rozměrech 30 x 20 m (minimálně 20 x 8 m), hloubka vody nesmí být nikde menší než 1 m. Pro mezinárodní zápasy platí rozměry 30 x 20 m, minimální hloubka vody 1,8 m. Branky jsou široké 3 m, na obou stranách jsou označeny brankové čáry (bíle), dvoumetrové čáry (červeně) a čtyřmetrové čáry (žlutě). Míč má hmotnost 400–450 g, obvod 68–71 cm. Hrají dvě družstva o sedmi hráčích (čtyři střídající hráči, brankář) po dobu 4 x 5 minut čistého času, mezi částmi hry je dvouminutová přestávka. Branky je dosaženo, když míč přejde celý přes brankovou čáru. Lze jí dosáhnout kteroukoliv částí těla kromě sevřené pěsti, a to za předpokladu, že po zahájeni (znovuzahájení) hry hráli míčem alespoň dva hráči (kromě pokutového hodu). – Hlavní mezinárodní soutěže jsou olympijské hry (od roku 1900), mistrovství světa a mistrovství Evropy jako součást příslušných soutěží v plavání. V České republice je liga organizována každoročně od roku 1919.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 22. 8. 2000
Autor: -red-

Odkazující hesla: Ryde Aquatic Leisure Centre.