Robert AltmanBiografie / Režie / Scenáristé / Produkce

[Óltmen], *20.2.1925 (Kansas City, Missouri, USA) – †20.11.2006 (Los Angeles), americký filmový a televizní režisér, scenárista a producent. Vystudoval techniku a za druhé světové války sloužil jako pilot bombardovacích letadel. Po demobilizaci se živil psaním povídek do různých časopisů a do rozhlasu a natáčením zakázkových filmů pro různé firmy. V rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, v níž natočil i svůj hraný debut Delikventi (1957), který však neměl žádný ohlas. Následujících deset let pracoval pro televizi jako scenárista, režisér a producent celé řady televizních pořadů a seriálů (Milionář, Oddělení vražd, Maverick, Muž zákona, Udatní muži, Bouřlivá dvacátá léta, Autobusová zastávka, Alfred Hitchcock uvádí aj.). V oblasti celovečerní hrané tvorby zaznamenal první velký úspěch mistrovskou černou komedií M.A.S.H., která mu kromě úspěchu zajistila i finanční nezávislost na Hollywoodu. Jeho další významné demýtizující dílo Nashville (1975) je považováno za jeden z nejlepších amerických filmů 70. let. V letech 1970–1981 měl vlastní studio Lion's Gute, v němž důsledně uplatňoval metodu tzv. organizovaného chaosu. V 80. letech jeho tvůrčí potence značně poklesla, k výrazné nápravě došlo až v roce 1992, kdy opět zazářil zdařilou satirou Hráč. Altman je považován za nejvýznamnějšího představitele amerického autorského filmu a za „otce“ všech nezávislých filmařů. Uznání si získal především jako tvůrce tzv. kolektivních portrétů a modelových děl, která často kritizují americké mýty, nebo s využitím břitkého humoru prozkoumávají současnou masovou kulturu a její rituály. Často využívá epizodické výstavby děje a proslul precizně aranžovanými úvodními scénami, nasnímanými v jednom dlouhém záběru.

Vybraná filmografie (režie, není-li uvedeno jinak): režijní prvotina Delikventi (1957, režie + scénář + produkce), psychologické drama Toho chladného dne v parku (1969), mistrovská černá komedie z prostředí polního lazaretu v období korejské války M.A.S.H. (1969; Velká cena na MFF v Cannes, nominace na Oscara), moderní realistický western McCabe a paní Millerová (1971, + spol. na scénáři), psychologické drama schizofreničky Vidiny (1972), adaptace románu Raymonda Chandlera Loučení s Lennoxem (1973), brilantní satira na americký způsob života a spolupráci politické moci a pseudokultury Nashville (1975, + produkce; nominace na Oscara), demýtizující komediální western Bufallo Bill a Indiáni (1976, + spol. na scénáři, produkce), brilantní psychologická studie prolínajících se ženských osudů Tři ženy (1977, + spol. na scénáři, produkce), tragikomická satira, odhalující falešný obraz amerického měšťáka, Svatba (1978, + spol. na scénáři a produkci), mrazivá fantastická vize odumírajícího světa a lidské společnosti v nové době ledové Kvintet (1979, + spol. na scénáři), politická satira H.E.A.L.T.H. (Z.D.R.A.V.Í., 1979, + spol. na scénáři, produkce), drama z prostředí výcvikového tábora Ztroskotanci (1983, + spol. na produkci), komedie podle divadelní hry Christophera Duranga Toho doktora chci za ženu (1986, + spol. na scénáři), mistrovská satira na hollywoodské poměry Hráč (1992; Cena za režii na MFF v Cannes, nominace na Oscara), povídkami Raymonda Carvera inspirovaný snímek Prostřihy (1993), satirická komedie ze světa módy Pret-a-Porter (1994), thriller podle námětu Johna Grishama Perníkový dědek (1997), sarkastická komedie z lékařského prostředí Dr. T a jeho ženy (2000), portrét obyvatel šlechtického sídla s detektivní zápletkou Gosford Park (2001, + spol. na námětu a na produkci; Zlatý glóbus, nominace na Oscara, Cena Amerického filmového institutu za nejlepší režii), taneční snímek věnovaný chicagskému Joffrey Balletu Company (2003, + spol. na produkci), smutná hudební komedie Zítra nehrajeme (2006, + spol. na produkci).Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 30. 6. 2021
Autor: PST

Odkazující hesla: americká kinematografie, Andie MacDowell, Giuseppe Rotunno, Mia Farrow, Tim Robbins, Ute Lemper.Reklama: