Quentin TarantinoBiografie / Herci a herečky / Režiséři a režisérky / Scenáristé a scenáristky

*27.3.1963 (Knoxville, Tennessee, USA), celým jménem Quentin Jerome Tarantino, americký filmový režisér, scenárista, producent a herec. Je synem italoamerického herce a zdravotní sestry s irskou a indiánskou krví. Od konce 60. let vyrůstal s matkou a otčímem poblíž Los Angeles. Nedokončil střední školu a začal pracovat ve videopůjčovně, kde se věnoval filmovému samovzdělávání. Kromě toho studoval herectví a ve volných chvílích psal scénáře a rozvíjel svou zálibu v pokleslých krimipříbězích. Pozornost upoutal hned svým prvním snímkem Reservoir Dogs (u nás uváděný pod nepřesným názvem Gauneři), který již měl charakteristické rysy jeho pozdější tvorby, plné nihilismu, černého humoru, cynického násilí a šťavnatých dialogů, ale také originality, filmařské zručnosti a zájmu o pokleslé žánry s mnoha odkazy na současnou americkou subkulturu. Teprve poté absolvoval režijní kurzy v Sundance Institute Director's Workshop and Lab. a založil vlastní společnost A Band Apart (spolu s producentem Lawrencem Benderem). Do širokého povědomí se trvale zapsal svým druhým, vrcholným a mnoha cenami ověnčeným filmem Pulp Fiction – historky z podsvětí, který se stal kultovním a kterým si získal i uznání evropské kritiky, ale také pověst jedné z nejkontroverznějších osobností kinematografie 90. let. Spolupracuje i s televizí – režíroval některé epizody oblíbených seriálů Pohotovost a Kriminálka Las Vegas (nominace na Cenu Emmy za režii) a jako herec účinkoval v seriálech Zlaté dívky, Stoprocentní americká dívka a Alias. Jako herec se občas objevuje i ve filmech jiných režisérů, zejména ve filmech svého blízkého a podobně naladěného přítele Roberta Rodrigueze, s nímž se mj. režijně podílel na comicsové adaptaci Sin City – město hříchu. V roce 1998 si zahrál na Broadwayi gangstera Roata v obnovené premiéře hry Fredericka Knotta Čekej do tmy. O jeho tvorbě vyšly knihy Wensleyho Clarksona Portrét Quentina Tarantina a Dany Polana Pulp fiction.

Vybraná filmografie: krvavé drama dozvuků zpackané loupeže Gauneři (1991, Reservoir Dogs, scénář, režie, herec; mj. Cena FIPRESCI na MFF v Torontu, nominace na Independent Spirit Award za režii a za nejlepší první film), kriminální thriller Pravdivá romance (1993, scénář), kriminální thriller Zabít Zoe (1993, výkonný producent), drsný, komediálně laděný krimithriller Pulp Fiction – historky z podsvětí (1994, spol. námět, scénář, režie, herec; mj. Zlatá palma na MFF v Cannes, Oscar, Zlatý glóbus a Cena BAFTA za scénář, Ceny newyorských a losangeleských filmových kritiků za scénář a režii, Cena Národní filmové rady, nominace na Oscara a na Zlatý glóbus za režii), drama vraždící dvojice Takoví normální zabijáci (1994, námět), akční komedie Desperado (1995, herec), akční horor Od soumraku do úsvitu (1995, scénář, herec, spol. na produkci), povídka Muž z Hollywoodu (scénář, režie, herec) z povídkové komedie Čtyři pokoje (1995), erotická komedie Sex po telefonu (1996, herec), kriminální snímek podle románu Elmora Leonarda Jackie Brownová (1997, scénář a režie), Od soumraku do úsvitu 2: Krvavé peníze (1998, spol. na produkci), Od soumraku do úsvitu 3: Dcera oběšence (1999, spol. na produkci), buranská fantastická komedie Malý Nicky – Satan Junior (2000, herec), do dvou dílů rozdělený mistrovský akční film v hongkongském stylu Kill Bill (2003) a Kill Bill 2 (2004, spol. námět, scénář, režie), adaptace comicsu Sin City – město hříchu (2005, spol. na režii s Robertem Rodriguezem a Frankem Millerem), vyvražďovací thriller Hostel (2005, spol. na produkci), akční thriller Grindhouse: Auto zabiják (2007, scénář, režie, kamera, herec, spol. na produkci), akční zombie horor Planeta Teror (2007, spol. na produkci, herec), Hostel II (2007, spol. na produkci), černá tragikomedie z doby druhé světové války Hanebný pancharti (2009, scénář, režie, herec), jižanská westernová komedie s emotivně zpracovaným motivem otrokářství Nespoutaný Django (2012, scénář, režie, herec; mj. Zlatý glóbus za nejlepší scénář, nominace na Zlatý glóbus za režii a nejlepší film, nomiance na Oscara za nejlepší film a nejlepší scénář).Datum vytvoření: 29. 8. 2005
Datum aktualizace: 19. 1. 2021
Autor: PST

Odkazující hesla: David Carradine, Harvey Keitel, Heath Ledger, John Travolta, Oliver Stone, Robert Rodriguez, Samuel L. Jackson, Takeši Kitano, Tim Roth, Tony Scott, Uma Thurman.

Sdílet: Facebook TwitterReklama: