pozemní hokej

Kolektivní sportovní hra, při níž se hráči snaží dopravit do soupeřovy branky pomocí zahnutých holí tvrdý míček s korkovým středem obaleným nití. Moderní pozemní hokej vznikl ve Velké Británii (1852 první pravidla), nejvíce se rozšířil v Indii, Pákistánu, Německu, Holandsku, Belgii, Velké Británii (ženy) a USA (školy). Olympijský sport od 1908, Mezinárodní federace pozemního hokeje (FIH) byla založena 1924 (Česká republika byla mezi zakládajícími členy). V českých zemích se začal pozemní hokej hrát začátkem 20. století (bandyhokej), podle mezinárodních pravidel od 1922, od 1949 i na Slovensku. Zprvu se rozvíjela hra s 11 (landka), později se 7 hráči (bandy). Od sezóny 1975–76 se hraje výlučně pozemní hokej s 11 hráči, a to v rámci mistrovství České republiky družstev mužů, žen a kvalifikace v národních ligách mužů a krajských mistrovstvích žen. Ve stejných kategoriích se realizují i mistrovství České republiky v halovém pozemním hokeji. – Pozemní hokej s 11 hráči se hraje na travnatém hřišti 91,5 x 55 m s brankami 3,66 x 2,14 m. Míček má hmotnost 156–163 g, dřevěná hůl (hokejka) nemá předepsanou délku (většinou 85–90 cm). Družstvo tvoří většinou 5 útočníků, 3 záložníci, 2 obránci a brankář. Utkání má dva poločasy po 35 minutách. – Hřiště na bandyhokej mělo rozměry jako při ledním hokeji, před brankami bylo brankoviště (poloměr = 7 m) na určení trestných rohů a pokutového úderu. Soutěže v bandyhokeji byly v České republice v roce 1959 zrušeny.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 18. 8. 2000
Autor: -red-