Peter SellersBiografie / Herectví / Režie

*8.9.1925 (Southsea, Hampshire, Velká Británie) – †24.7.1980 (Londýn, Velká Británie), vlastním jménem Peter Richard Henry Sellers, britský filmový a divadelní herec. Dětství prožil na štacích kabaretní společnosti, ve které účinkovali jeho rodiče. Ve čtrnácti letech opustil školu, za války působil jako bavič v estrádní skupině Královského letectva a po válce se snažil uplatnit v různých londýnských kabaretech a revuálních divadlech (mj. účinkoval ve slavném striptýzovém Windmill Theatre, o němž vypráví film Show začíná). Na přelomu 40. a 50. let se prosadil v rozhlasovém vysílání s populárním kabaretem Goon Show a později i v obdobných televizních pořadech. Od roku 1951 se snažil uplatnit epizodními rolemi i ve filmu a postupně na sebe upozornil ve snímcích Nejmenší kino na světě, Myš, která řvala a Všechno je v pořádku, Jacku. V roce 1961 natočil jako režisér filmovou verzi Pagnolovy jevištní komedie Mr. Topaze (u nás známá pod názvem Abeceda úspěchu). K zásadnímu zlomu v jeho kariéře došlo v roce 1963, kdy vznikly jeho nejslavnější filmy – černá komedie Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu a zejména legendární komedie Růžový panter, která se stala počátkem proslulé série s kultovní postavou nešikovného komisaře Clouseaua a která proslavila i režiséra Blakea Edwardse. Jeho další umělecká dráha byla však značně nevyrovnaná a problematická, svůj nesporný talent, zejména fenomenální imitátorské schopnosti, často utápěl v bezvýznamných komediích, přestože dokázal vyniknout i ve vážných polohách (např. zlověstný vyděrač v Lolitě). Navíc se musel v důsledku hektického životního stylu vyrovnávat s vážnými zdravotními i osobními problémy (chorobná záliba v převlecích a v dvojrolích až trojrolích vedla k poruchám vlastní identity). Až na sklonku života, po letech umělecké (nikoliv finanční) bídy, se mu podařilo vytvořit nezapomenutelnou postavu zahradníka Chance v mistrovské politické satiře Hala Ashbyho Byl jsem při tom, za kterou získal řadu ocenění. Rok poté zemřel po sérii zničujících srdečních záchvatů. Byl čtyřikrát ženatý, jednou z jeho manželek byla slavná herečka Britt Eklandová (1964–1968). Osobnosti P. Sellerse je mj. věnován snímek Život a smrt Petera Sellerse, který v roce 2004 natočil režisér Stephen Hopkins s Geoffreyem Rushem v hlavní roli.

Vybraná filmografie (herec, není-li uvedeno jinak): kriminální komedie Pět lupičů a stará dáma (1955), komedie Nejmenší kino na světě (1957), Patálie kolem Gaillardie (1958), úspěšná komedie Myš, která řvala (1959), satirická komedie Všechno je v pořádku, Jacku (1959; nominace na Cenu BAFTA), vězeňská komedie Na každého jednou dojde (1960), filmová verze divadelní komedie Marcela Pagnola Mr. Topaze (1961, + režie), adaptace románu Kingsleyho Amise Jen dva mohou hrát (1961; nominace na Cenu BAFTA), Kubrickova adaptace románu Vladimira Nabokova Lolita (1961), Falešná ruka zákona (1962), slavná protiválečná satira Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1963; nominace na Oscara a na Cenu BAFTA), slavná situační komedie Růžový panter (1963; nominace na Zlatý glóbus a na Cenu BAFTA), volné pokračování Růžového pantera s názvem Komisař Clouseau na stopě (1964), v USA natočený snímek podle scénáře Woodyho Allena Co je nového, kočičko? (1965), Hon na lišku (1966), bondovská parodie podle prvního románu Iana Fleminga Casino Royale (1967), komedie Večírek (1968), sentimentální příběh zestárlého kabaretiéra Optimisté (1973), komedie Návrat Růžového pantera (1974; nominace na Zlatý glóbus), parodie Vražda na večeři (1976), Růžový panter znovu zasahuje (1976; nominace na Zlatý glóbus), Pomsta Růžového pantera (1978), Zajatec na Zendě (1979), mistrovská satira podle románu Jerzyho Kosinského Byl jsem při tom (1979; Zlatý glóbus, nominace na Oscara aj.), nevydařený posmrtný sestřih nepoužitých sekvencí z předchozích filmů o Růžovém panterovi s názvem Stopa Růžového pantera (1982).Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 7. 1. 2021
Autor: PST

Odkazující hesla: Alenka v kraji divů – filmové adaptace, Blake Edwards, Hal Ashby, Helen Mirren, Herbert Lom, Jiří Tomek, Stanley Kubrick.Reklama: