Paul-Henri Spaak



[Spák], *25.1.1899 – †31.7.1972, belgický diplomat, politik a státník, jeden z vůdců Belgické socialistické strany. V letech 1935-1936 ministr dopravy, 1936-1939 a 1940 ministr zahraničí, v období 1938-1939 současně předseda vlády. Po kapitulaci Belgie v květnu 1940 odešel do Paříže a poté do Londýna, kde byl 1940-1944 ministrem zahraničí belgické exilové vlády. 1944-1949, 1954-1957 a 1961-1966 ministr zahraničních věcí, 1946 a 1947-1949 předseda vlády, v roce 1946 předseda prvního Valného shromáždění OSN. Stoupenec západoevropské integrace, významně se podílel na založení EHS. V období 1957-1961 generální tajemník NATO.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 19. 10. 2005
Autor: -red-

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: