Husní Mubarak



Politologie

*4.5.1928 (Kafr el-Meselha) – †25.2.2020 (Káhira), Muhammad Husní Mubárak, arabsky محمد حسني مبارك, egyptský politik, prezident republiky. V roce 1949 promoval na Vojenské akademii, o rok později na Letecké akademii. V letech 1950-1968 byl leteckým instruktorem a velitelem letecké základny a poté až do roku 1975 pracoval jako pilot egyptských vzdušných sil. V letech 1975-1981 byl viceprezidentem, od 14.10.1981 prezidentem. Předseda Národní demokratické strany. V zahraniční politice pokračoval v mírovém procesu na Blízkém východě, překonal izolaci Egypta v arabském světě, podpořil USA ve válce v Zálivu v letech 1990-1991. Rezignoval po masových protestních demonstracích 11.2.2011. Pro jeho podíl na zabíjení demonstrantů při protestních demonstracích mu byl uložen v červnu 2012 doživotní trest odnětí svobody.



Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 13. 10. 2021
Autor: -red-

Odkazující hesla: Egypt.

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: