Martin Sokol



*3.11.1901 – †16.12.1957, slovenský politik, v letech 1927-1929 ústřední a v letech 1929-1938 generální tajemník, v letech 1939-1945 působil jako místopředseda. V březnu 1939 působil krátce jako ministr vnitra autonomní slovenské vlády, v letech 1939-1945 byl pak předsedou sněmu klerofašistické Slovenské republiky. Měl částečné výhrady k praktikám klerofašistckého státu státu, zvláště ke kopírování nacistických vzorů a k antisemitským opatřením. Stále udržoval kontakty protifašistickým odbojem. Roku 1947 odsouzen národním soudem k 5 letům vězení, následně v roce 1949 propuštěn.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 20. 7. 2006
Autor: -red-

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: