lvan Šubašić



[Šubašič], *27.5.1892 (Vukova Gorica) – †22.3.1955 (Zagrb), chorvatský politik a právník, jeden z vůdců Chorvatské rolnické strany. V letech 1939-1941 bán autonomní chorvatské bánoviny v rámci Jugoslávského království. V dubnu 1941 odešel do emigrace a v letech 1944-1945 byl předsedou jugoslávské exilové vlády. Dne 16.6.1944 uzavřel s J. Brozem-Titem dohodu o jednotném postupu Antifašistické rady národního osvobození Jugoslávie a jugoslávské exilové vlády v boji za osvobození Jugoslávie a 2.11.1944 pak dohodu o vytvoření prozatímní koaliční vlády ze zástupců Antifašistické rady a demokratocké části exilové královské reprezentace. V této vládě byl od března do listopadu 1945 ministrem zahraničních věcí, poté odešel z politického života.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 19. 4. 2007
Autor: -red-

Odkazující hesla: Chorvatská rolnická strana.

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: