Josef Plojhar



Politologie
*2.3.1902 (České Budějovice) – †5.11.1981 (Praha), český římskokatolický kněz a politický činitel, člen Československé strany lidové, po roce 1948 kolaborující s režimem. V letech 1939–1945 byl vězněn v nacistických koncentračních táborech Buchenwald a Dachau. V letech 1945–1948 předsedou krajské organizace Československé strany lidové (ČSL) v Českých Budějovicích, 1948–1951 místopředsedou, 1951–1968 předsedou a od roku 1969 čestným předsedou ČSL, v letech 1948–1968 ministrem zdravotnictví, 1945–1969 poslancem Národního shromáždění, od roku 1969 poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Zemřel na sovětském velvyslanectví, které navštívil u příležitosti recepce na oslavu VŘSR.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 30. 4. 2020
Autor: -red-