David LynchBiografie / Režiséři a režisérky / Zlatý glóbus

*20.1.1946 (Missoula, Montana, USA), celým jménem David Keith Lynch, americký filmový scenárista, režisér, producent a příležitostný herec. Je synem výzkumného pracovníka. Prošel řadou povolání a nakonec se rozhodl pro výtvarné umění, které vystudoval na Pennsylvania Academy of Fine Arts ve Filadelfii. Zde ho však začala přitahovat kinematografie a zde také vznikl jeho první kratičký amatérský snímek Abeceda (1968), v němž se pokusil kombinovat prvky hraného a animovaného filmu a v němž se zabýval problémy dospívání. V roce 1970 se přestěhoval do Los Angeles, kde studoval v nově otevřeném Centru pro pokročilá filmová studia při Americkém filmovém institutu, za jehož finanční podpory natočil středometrážní film Babička (1970), v němž řešil problémy dětí, jejichž rodičům na jejich výchovu nezbývá příliš času. Tehdy také zahájil práci na své celovečerní prvotině Mazací hlava, která předznamenala jeho další filmovou tvorbu, pro niž je charakteristická až psychopatická záliba v temných stránkách lidské duše a vizuální cítění. Kultovní úspěch tohoto snímku mu zajistil práci v plně profesionálních podmínkách. Fenomenálního úspěchu dosáhl v roce 1986 filmem Modrý samet, který se stal kultovní záležitostí a který je dodnes považován za jeho nejlepší dílo, jímž se zároveň zařadil mezi přední světové postmodernistické tvůrce. Od 90. let se více věnoval práci pro televizi. Velkým hitem se stal surrealisticky laděný seriál z provinčního městečka Twin Peaks, na němž se podílel se scenáristou a producentem Markem Frostem a v němž dokázal spojit inteligentní zábavu s pokleslými atributy televizní produkce (Lynch režíroval pilotní díl a pět dalších epizod). Jeho další televizní tvorba (např. seriály Americká kronika, Na vlnách TV, Hotelový pokoj) však již nebyla tak úspěšná. Odmítnutí u kritiky se dočkaly i jeho další filmy 90. let (Twin Peaks, Lost Highway), které v běžné distribuci zcela propadly. Zajímavou odbočkou v jeho temně laděné tvorbě byl hluboce lidský Příběh Alvina Straighta, kladného přijetí se dočkal snímek Mullholand Drive. V posledních letech se věnuje převážně krátkometrážní tvorbě. Pro Lynchovu tvorbu je charakteristické, že při realizaci svých filmů se většinou podílí na scénáři, produkci, zvuku, příp. na dalších složkách, často tvoří čistě autorské filmy. Jeho druhou životní partnerkou byla herečka Isabella Rosselliniová (1987-1990), poté svůj život spojil se střihačkou a producentkou Mary Sweeneyovou. Jeho dcera Jennifer z prvního manželství se stala filmovou režisérkou.

Vybraná filmografie (režie, není-li uvedeno jinak): surrealistický horor Mazací hlava (1976, + scénář, střih, výprava, zvláštní efekty, zvuk, produkce), psychologické historické drama znetvořeného muže Sloní muž (1980, + spol. na scénáři a zvuku; Cena BAFTA, nominace na Oscara a na Zlatý glóbus za režii, nominace na Oscara za scénář a řada dalších cen), nezdařený pokus o nákladný hollywoodský projekt podle slavného sci-fi románu Franka Herberta Duna (1984, + scénář), bizarní kriminální snímek z idylického maloměsta, zmítaného temnými vášněmi, Modrý samet (1986, + scénář; nominace na Oscara za režii, nominace na Zlatý glóbus za scénář a řada dalších cen), násilím prosáklý příběh prchající milenecké dvojice Zběsilost v srdci (1990, + scénář; Zlatá palma na MFF v Cannes), hudební dokument Industriální symfonie č. 1: Sen o zlomených srdcích (1990, + spol. na scénáři, hudbě a produkci), snímek navazující na kultovní televizní seriál Twin Peaks (1992, + zvuk, spol. na scénáři a výrobě, herec), upírský horor Nadja (1994, herec – hlídač v márnici), podíl na příspěvku čtyřiceti režisérů ke století kinematografie Lumiere a spol. (1995), záměrně nepřehledná a nepříliš úspěšná kriminální noční můra Lost Highway (1996, + spol. na scénáři a zvuku), poetická road movie komedie podle skutečných událostí Příběh Alvina Straighta (1999, + spol. na zvuku), bizarní surrealistická hříčka ve stylu filmu noir Mullholand Drive (2001, + scénář; Cena za režii na MFF v Cannes, nominace na Zlatý glóbus za nejlepší film a režii a řada dalších cen). surrealisticky hororový snímek o životě rodiny králíků Králíci (2002), mysteriózní filmový experiment Inland Empire (2006, Zvláštní cena americké Národní společnosti filmových kritiků za nejlepší experimentální film), koprodukční (Francie, Polsko, USA) mysteriozní drama More Things That Happened (+ scénář, 2007), autorský krátkometrážní (22 minut) animovaný horor Early Experiments  (2008), autorská krátkometrážní (16 minut) mysteriozní romance Lady Blue Shanghai (2010), koprodukční (USA, Francie) mysteriozní horor Twin Peaks: The Missing Pieces (+ spol. na scénáři, 2014), krátkometrážní (17 minut) kriminální drama What Did Jack Do? (2017), autorský krátkometrážní (13 minut) experimentální hudební horor Ant Head (2018), autorský krátkometrážní (2 minuty) animovaný film How Was Your Day Honey? (2020), autorský krátkometrážní (10 minut) animovaný film Požár (2020).Datum vytvoření: 6. 9. 2005
Datum aktualizace: 19. 1. 2021
Autor: PST

Odkazující hesla: David Duchovny, Dennis Hopper, Isabella Rossellini, Kiefer Sutherland, Laura Dern, Moby, Nicolas Cage, Rammstein, Willem Dafoe, William Hall Macy.

Sdílet: Facebook TwitterReklama: