Clint EastwoodBiografie / Herectví / Režie / Produkce

*31.5.1930 (San Francisco, Kalifornie, USA), vlastním jménem Clinton Eastwood jr., americký filmový herec, režisér a producent. Po maturitě na Oakland Technical High School se živil jako pastevec, dřevorubec, topič, zásobovatel benzínových čerpadel a osobní strážce. Po absolvování vojenské služby (učitel plavání) studoval obchodní administrativu na Los Angeles City College (1953–1954). V polovině 50. let podepsal smlouvu se společností Universal a vystupoval příležitostně v druhořadých westernech, thrillerech a dobrodružných filmech. Do širšího diváckého povědomí vstoupil rolí kovboje Rowdyho Yatese v úspěšném westernovém seriálu Rowhide (1959–1966). Světovou proslulost získal díky spaghetti westernové trilogii Sergia Leoneho Pro hrst dolarů, Pro několik dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý, v níž výtečně uplatnil své minimalistické herectví a ztělesnil málomluvné, leč s pistolí obratně zacházející osamělé jezdce z neznáma, jejichž cynické chování je vyvažováno smyslem pro čest a spravedlnost. Podobný typ osamělých mužů s tvrdými pěstmi pak vytvořil v takřka všech dalších filmech, většinou westernech a akčních thrillerech s detektivními zápletkami. Velkou popularitu mu přinesla postava drsného sanfranciského policisty Harryho Callahana (Drsný Harry, Magnum Force, Enforcer). V roce 1969 založil vlastní produkční společnost Malpaso a poté se začal věnovat i režii a produkci. Jako režisér debutoval v roce 1971 psychologickým thrillerem Zahrajte mi „MISTY". Natočil řadu snímků různých žánrů a kvalit, přičemž jeho doménou zůstal western. Nicméně v jeho tvorbě najdeme i snímky s vyššími uměleckými ambicemi. K nejzdařilejším patří životopisný snímek Bird, jeho největším triumfem se stal elegický western Nesmiřitelní. Neméně významného úspěchu dosáhl snímkem Million Dollar Baby, který byl v roce 2005 poctěn řadou cen, mj. Oscary za nejlepší film a režii. V roce 1985 byl ve Francii jmenován rytířem Řádu krásných umění a literatury, v roce 1994 byl za svou celoživotní tvorbu poctěn Cenou Irvinga G.Thalberga. V letech 1986–1988 byl starostou města Carmel, kde žije. Jeho první manželství s Magií Johnsonovou (1953–1980) skončilo kvůli bouřlivému vztahu s jeho častou hereckou partnerkou Sondrou Lockeovou, s níž od roku 1977 několik let žil. Jeho druhou ženou se stala herečka Frances Fisherová.

Vybraná filmografie (režie + herec, není-li uvedeno jinak): první film Pomsta příšery (1955, herec), první film uvedený v českých kinech Tony hledá Tokio (1957, herec), spaghetti westernová trilogie Sergia Leoneho Pro hrst dolarů (1964, herec), Pro několik dolarů navíc (1965, herec), Hodný, zlý a ošklivý (1966, herec), western Pověste je výš (1968, herec), Cooganův trik (1968, herec), psychologický thriller Zahrajte mi „MISTY" (1971), akční kriminální thriller s postavou policisty Harryho Callahana Drsný Harry (1971), Joe Kidd (1972, herec), kriminální komedie Thunderbolt a Lightfoot (1974, herec), western podle románu Forresta Cartera Psanec Josey Wales (1976), dobrodružný snímek o jediném doloženém zdařilém útěku z neblaze proslulé americké věznice Útěk z Alcatrazu (1979, herec), drama z doby hospodářské krize Honky Tonk Man (1982, + produkce), kriminální komedie V žáru velkoměsta (1984, herec), pokus o vzkříšení klasického westernu Bledý jezdec (1985, + produkce), kriminální film s postavou svérázného policisty Callahana The Dead Pool (1988, herec), životopisný snímek o slavném jazzmanovi Charliem Parkerovi Bird (1988, režie; Zlatý glóbus za režii), dobrodružný snímek podle románu Petera Viertela Bílý lovec, černé srdce (1990, + produkce), kriminální drama Zelenáč (1990), mistrovský western, v němž si zahrál nelítostného mstitele, Nesmiřitelní (1992, + produkce; Oscary za režii a produkci, Zlatý glóbus za režii), politický psychothriller dotýkající se vraždy JFK S nasazením života (1993, herec), kombinace krimithrilleru a road movie Dokonalý svět (1993), komorní milostný příběh o nečekaném vzplanutí dvou stárnoucích lidí Madisonské mosty (1995, + spol. na produkci), kriminální drama podle románu Davida Baldacciho Absolutní moc (1996, + spol. na produkci), kriminální drama podle autentického případu a bestselleru Johna Berendta Půlnoc v zahradě dobra a zla (1997, režie + spol. na produkci), ve spolupráci s NASA natočená sci-fi Vesmírní kovbojové (2000, + výkonný producent), psychologické kriminální drama Tajemná řeka (2003, režie, hudba, spol. na produkci), psychologické drama z prostředí boxu Million Dollar Baby (2004, + spol. na produkci; Oscary za nejlepší film a režii, Zlatý glóbus za nejlepší režii aj.), unikátní válečný dvojprojekt, zachycující ze dvou úhlů pohledu (amerického a japonského) bitvu o japonský ostrov Iwo Jima – Vlajky našich otců (2006, režie, spol. hudba a produkce; nominace na Zlatý glóbus za nejlepší režii) a Dopisy z Iwo Jimy (2006, režie a spol. na produkci; nominace na Oscara za nejlepší film a režii, nominace na Zlatý glóbus za nejlepší režii), ze skutečné události z Los Angeles 30. let vycházející drama Výměna (2008, režie, hudba, spol. na produkci), akční drama Gran Torino (2008).Datum vytvoření: 21. 9. 2005
Datum aktualizace: 21. 1. 2021
Autor: PST

Odkazující hesla: Jan Schánilec, John Sturges, Meryl Streep, Olga Schoberová, Paul Walker, Sergio Leone, Wolfgang Petersen.