Jachting

Minuta s encyklopedií - 19. 02. 2006

Jachting má svůj původ pravděpodobně v Nizozemí, kde slovo jaght označuje lehké rychlé plavidlo. Odtud se tento sport dostal v polovině 17. století zásluhou krále Karla II. do Anglie. Téměř o 200 let později tam jachtařský klub Royal Yacht Squadron u příležitosti světové výstavy v roce 1851 vyhlásil soutěž plachetnic. Mimo 14 místních posádek se do ní přihlásili i členové amerického New York Yacht Clubu. Zkonstruovali první ryze závodní jachtařskou loď, nazvali ji Amerika, přepluli s ní Atlantik, soutěž s přehledem vyhráli a získaný pohár, který tamnímu klubu věnovala královna Viktorie, odvezli za moře. Trofej byla později podle vítězné jachty nazvána Americkým pohárem a dodnes je nejvýznamnější jachtařskou cenou na světě. V roce 1900 byl jachting zařazen i do programu olympijských her.