Aun Schan



*13.2.1915 – †19.7.1947 (zavražděn), thakchin, barmský politik. Původně člen strany Doubama Asijayoum, roku 1939 spoluzakládal Komunistickou stranu Barmy a stal se jejím prvním generálním tajemníkem (1939-1940). V letech 1940-1942 spolupracoval s Japonci proti Britům, od roku 1944 byl předsedou Protifašistické ligy národní svobody, roku 1945 stál v čele protijaponského povstání. Po ukončení druhé světové války bojoval proti Britům za nezávislost Barmy, v roce 1946 byl ministrem zahraničí a obrany.

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 18. 4. 2020
Autor: -red-

Sdílet: Facebook Twitter

Reklama: