nastavit jako výchozí stránku
   
   kultura

Kirschner
 Jana, *29.12.1978 (Martin), slovenská zpěvačka. Od mládí navštěvovala hodiny hry na klavír a ...

Brabec
 F. A., *30.11.1954 (Praha, Československo), vlastním jménem František Antonín Brabec, český filmový...

Penn
 Arthur, *27.9.1922 (Filadelfie, Pensylvánie, USA) – †28.9.2010 (New York, USA), americký...

Zwick
 Edward, *8.10.1952 (Chicago, Illinois, USA), americký filmový režisér, scenárista a producent...

The Cranberries
 Irská hudební skupina založená v roce 1989 pod názvem Cranberry Saw Us a ve složení: Noel...


Simmel fotografie (1)ilustracevideazvukymapyodkazy
[Zimel], Georg, *1.3.1858 – †26.9.1918, německý filozof a sociolog, profesor univerzity v Berlíně a Štrasburku. Vedle W. DiltheyeH. Bergsona čelný představitel tzv. filozofie života. Jeho subjektivistické a relativistické názory pramenily z narůstající společenské krize na přelomu 19. a 20. století.
Simmel věnoval pozornost výhradně "žitému životu", který chápal jako neustálý proud dění. Prohlašoval se za nepřítele "mrtvé logiky" a "abstraktní metafyziky", jimž vytýkal nazíravý, pasívní, mechanický, schematický a naturalistický způsob vysvětlování procesů společnosti a individua. Zdůraznil naopak nutnost respektování aktivnosti, konkrétnosti života. Těmto představám však dával výlučně iracionální a relativistický ráz. Veškeré poznání chápal jako subjektivní. Skutečnost, že veškerou existenci považoval za akt duševna, je zvlášť patrná v jeho pojetí dějin. Pro dějiny prý platí, že "objektem" je zde vůle, cit, představa, "duše". Historické jevy jsou tedy ve své podstatě jenom psychické jevy, které historik poznává na základě své intuice. Nejde tu o pojmové poznání, ale o "rozumění". Simmel je znám též svými pracemi sociologickými (Soziologie), v nichž vysvětloval společenský život opět jednostranně idealisticky. Stal se zakladatelem tzv. formální sociologie, která se má na rozdíl od jiných věd, studujících konkrétní obsah společenských jevů, zaměřit na formy společenských vztahů. Tak se stal předchůdcem konfliktualismu.
Na Simmelovu subjektivisticko-psychologickou metodu zkoumání lidského života a společnosti navázali například O. Spengler, T. Lessing, M. Heidegger.


Georg Simmel


 

Odkazující hesla: antropologismus, filozofie, filozofie kultury, filozofie života, formální sociologie, Lukács, Nietzsche, rozumění, Vierkandt
Vytvořeno: 14.3.2000
Aktualizováno: 28.2.2008
Autor:

Texty encyklopedických hesel mohou obsahovat slova nebo slovní spojení, která mohou
být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

© 1999 - 2018, OPTIMUS s.r.o.