Bohuslav Martinů

Video



Biografie / Skladatelé

*8.12.1890 (Polička) – †28.8.1959 (Liestal, Švýcarsko), český skladatel. Jeden z významných představitelů hudby 20. století. V letech 1923–1940 žil převážně ve Francii (v roce 1938 byl naposledy ve vlasti), kde získal proslulost tvorbou orchestrální (Half Time – Poločas, La Bagarre – Vřava), komorní i koncertní. Pro české scény napsal četné opery (Hry o Marii, Veselohra na mostě, Divadlo za branou) a balety (Špalíček). Vrcholnými díly tohoto období jsou orchestrální Concerto grosso, Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány a opera Jullietta. V letech 1941–1953 působil v USA, zde vzniklo 6 symfonií (Šestá, zvaná Symfonické fantazie), jimiž získal světovou pověst. Od roku 1953 žil převážně v Evropě, zvláště ve Francii, Itálii a Švýcarsku. 50. léta vedla jeho hudební myšlení k námětům z domova a mládí (kantáty na texty M. Bureše Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Romance z pampelišek, Mikeš z hor), k umělecky ztvárněné touze po návratu, ale i k velkým filozoficky laděným koncepcím (orchestrální Paraboly, Fresky Piera della Francesca, Rytiny, oratorium Gilgameš, 4. a 5. klavírní koncert, opery Řecké pašije a Ariadna). Po celý život se věnoval též tvorbě komorní (7 smyčcových kvartetů), klavírní (cykly Loutky, Etudy a polky, Fantasie a toccata, Sonáta, Sinfonietta giocosa pro klavír a orchestr) a vokální (cykly písní Písničky na jednu stránku, Písničky na dvě stránky, Nový Špalíček, sbory Petrklíč, madrigaly, kantáta Kytice). Zemřel ve Švýcarsku, v roce 1979 byly jeho ostatky převezeny do Čech a uloženy v rodném městě Poličce.



Externí odkazy: Centrum Bohuslava Martinů – Polička , Nadace Bohuslava Martinů , Symfonie Bohuslava Martinů (muzikus.cz)

Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 7. 12. 2020
Autor: -red-

Odkazující hesla: Albert Roussel, Bohumil Gregor, Bohumil Smejkal, Bruno Bělčík, Burt Bacharach, česká hudba, český balet, Charles Mackerras, Charles Munch, concerto grosso, Ilja Hylas, Ivo Žídek, Jan Heřman, Jaroslav Hladík, Jaroslav Mihule, Jindřiška Hirschová, Josef Adolf Šálek, Josef Páleníček, Josef Svoboda, Karel Šolc, Libuše Hynková, madrigal, Marie Budíková, Milan Friedl, Miroslav Doležal, Miroslav Fischer, neoklasicismus, Nora Grumlíková, Oldřich Šimáček, oratorium, Oskar Linhart, Ota Horáková, Otakar Hollmann, Paul Sacher, Pierre Fournier, Rudolf Firkušný, Rudolf Walter, Saša Večtomov, Sergej Alexandrovič Kusevickij, surrealismus, Titus Maccius Plautus, tonalita, Universal Edition, Václav Nosek, Václav Talich, Vítězslava Kaprálová, Vladislav Vančura, Vojtěch Štolfa.




Reklama: