nastavit jako výchozí stránku
   
   kultura

Peckinpah
 [Pekinpeh], Sam, *21.2.1925 (Fresno, Kalifornie, USA) – †28.12.1984 (Inglewood, Kalifornie...

Hansard
 Glen, *21.4.1970 (Dublin) , irský zpěvák a kytarista. Ve svých třinácti letech opustil školu...

McCaughrean
 Geraldine, *6.6.1951 (Londýn), britská spisovatelka. Po studiích na Christ Church College of...

Oldman
 Gary, *21.3.1958 (New Cross, Londýn, Velká Británie), britský filmový a divadelní herec...

White
 Barry, *12.9.1944 (Galveston, Texas) – †4.7.2003 (West Hollywood), vlastním jménem Barry...


stejnosměrná elektrická lokomotiva
Je konstrukčně nejjednodušší typ elektrické lokomotivy. Pantografovými sběrači, umístěnými na střeše lokomotivy, se sbírá elektrický proud, který se přivádí do strojovny lokomotivy, kde je regulován výkon motorů pomocí předřadných odporů a tento regulovaný výkon je přiváděn do trakčních elektromotorů, umístěných v podvozcích lokomotivy. Otáčivý moment je vhodně zpřevodován a točivý moment se převodovkou přenáší na hnací kola. Pro nehospodárnost odporové regulace (odpory při regulaci vyzařují bez užitku teplo a vznikají tím zbytečné ztráty) se v současnosti odpory nahrazují polovodičovými (tyristorovými) měniči.
Kromě vlastního pohonu lokomotivy se el. proud používá k pohonu pomocných zařízení jako jsou ventilátory pro chlazení, kompresory pro zásobování brzdové soustavy vlaku vzduchem nebo pro elektrické vytápění vlakových souprav.
Výhodou těchto lokomotiv je jejich jednoduchá konstrukce, nevýhodou jsou pak poměrně velké ztráty ve vedení (nízké napětí – velký proud) a potřeba poměrně velkého počtu napájecích stanic (měníren) podél trati.
Stejnosměrné lokomotivy se nejčastěji napájí napětím 3000V, případně 1500V. Vlaky metra se napájí 750V. 600V se používá pro tramvaje, což jsou v principu také stejnosměrné lokomotivy. Viz též tramvaj, metro, měnírna.


 
Vytvořeno: 16.2.2001
Aktualizováno: 28.6.2001
Autor:

Texty encyklopedick蠨esel mohou obsahovat slova nebo slovn�pojen� kterᠭohou
b௣hrann頺n᭫ami nebo registrovan頯chrann頺n᭫ami p㬵� vlastn�.

© 1999 - 2017, OPTIMUS s.r.o.


fotballdrakterbasketball trikotsbasketbal kleding kopengoedkope voetbalshirts kopenmaglie calcio a poco prezzomaillot de basket nba pas chervetement cyclisme pas cher