nastavit jako výchozí stránku
   
   kultura

Horčička
 Jiří, *27.3.1927 – †27.3.2007, český rozhlasový režisér. Už ve svých deseti letech účinkoval...

Winston
 [Vinstn], Stan, *7.4.1946 (Richmond, Virginie, USA) – †15.6.2008 (Malibu, Kalifornie, USA...

Sutherland
 [Satrlend], Donald, *17.7.1934 (St. John, New Brunswick, Kanada), vlastním jménem Donald McNichol...

Bogart
 Humphrey, *23.1.1899 (New York, USA) – † 14.1.1957 (Hollywood, Kalifornie, USA), americký...

Reno
 Jean, *30.7.1948 (Casablanca, Maroko), vlastním jménem Don Juan Moreno y Jederique Jimenez...


Co je filosofie? (1.)
Jostein Gaarder


Milá Sofie, lidé mají různé záliby. Někdo sbírá staré mince nebo známky, někdo má nejraději ruční práce, jiný tráví většinu volného času nějakým sportem.
Hodně lidí s oblibou čte. Ale je velký rozdíl v tom, co čteme. Někdo čte jenom noviny nebo komiksy, někdo čte rád romány, zatímco další dává přednost třeba knihám o astronomii, o zvířatech nebo technických vynálezech.
Jestliže se zajímám o koně nebo drahé kameny, nemohu čekat, že se o ně budou zajímat i ostatní. Když napjatě sleduji všechny sportovní přenosy v televizi, musím chápat, že ostatním se sport může zdát nudný.
Je ale něco, co by mělo zajímat nás všechny? Existuje něco, co se týká všech lidí, nezávisle na tom, kdo jsou nebo kde ve světě žijí? Ano, milá Sofie, takové otázky, které by měly zajímat nás všechny, existují. A právě o nich bude pojednávat tento kurs.
Co je nejdůležitější v životě? Pokud se zeptáme někoho, kdo žije na hranici hladu, bude odpověď: teplo. A pokud se zeptáme člověka, který se cítí osamělý a opuštěný, jistě odpoví, že přátelství a lidská společnost.
Pokud jsou všechny tyto potřeby uspokojeny, zbývá ještě něco, co lidé potřebují?
Filosofové se domnívají, že ano. Domnívají se, že člověk nemůže být živ jen chlebem. Všichni lidé samozřejmě potřebují jídlo. Všichni potřebují i lásku a péči. Ale všichni lidé potřebují ještě něco. Potřebujeme najít odpověď na otázku, kdo jsme a proč žijeme.
Zajímat se o to, proč žijeme, tedy není žádný nahodilý zájem jako třeba sbírat známky. Kdo se o takové věci zajímá, zajímá se o něco, o čem lidé diskutují tak dlouho, jak žijí na této planetě. Proč vznikl vesmír, zeměkoule a život, je otázka vážnější a důležitější než to, kdo na minulé olympiádě vyhrál nejvíc zlatých medailí.
Nejlepší způsob, jak se k filosofii přiblížit, je položit si několik otázek:
Jak vznikl svět? Je za vším, co se děje, nějaká vůle nebo hlubší smysl? Je život po smrti? Jak nás vůbec takové otázky napadly? A především a hlavně: Jak máme žít?
Takové otázky si lidé kladli ve všech dobách. Neznáme kulturu, která by se nezabývala tím, kdo jsou lidé a jak vznikl svět.
Další filosofické otázky, které bychom si mohli položit, v podstatě už ani nejsou. Ty nejdůležitější jsme právě vyslovili. Historie nám však předkládá na každou z nich spoustu různých odpovědí. Je tedy mnohem jednodušší si filosofické otázky klást než na ně odpovídat.
I dnes si každý z nás musí na tyto otázky najít vlastní odpovědi. V žádné encyklopedii na světě nenajdeme, zda Bůh existuje nebo zda je život po smrti. Encyklopedie nám nedá odpověď ani na to, jak bychom měli žít. Ale přečíst si, jak jiní lidé před námi odpovídali na tyto otázky, nám může pomoci při utváření vlastního pohledu na svět.

(Úryvek citován z knihy norského autora Josteina GAARDERA Sofiin svět, která nese podtitul Román o dějinách filosofie.)


 
Vytvořeno: 13.1.2001
Aktualizováno: 18.11.2006
Autor:

Texty encyklopedických hesel mohou obsahovat slova nebo slovní spojení, která mohou
být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

© 1999 - 2018, OPTIMUS s.r.o.