nastavit jako výchozí stránku
   
   kultura

Milcová
 Pavla, česká písničkářka, textařka a skladatelka. V mládí hrála na basovou kytaru se...

Zagorová
 Hana, *6.9.1946 (Petřkovice u Ostravy), česká zpěvačka, textařka a herečka. Studovala SVVŠ...

Lean
 [Lín], David, *25.3.1908 (Croydon, Surrey, Velká Británie) – †16.4.1991 (Londýn, Velká...

Antonioni
 [Antonjony], Michelangelo, *29.9.1912 (Ferrara, Itálie) – †30.7.2007 (Řím, Itálie), italský...

Csáková
 Ilona, *1.10.1970 (Cheb), česká zpěvačka. Vystudovala mosteckou Střední pedagogickou školu, v ...


Grinch
Jak Grinch nezkazil Vánoce
Jako každý rok, lidé v Někderádově připravovali vše potřebné na Vánoce. Chystali dárky, cukroví, zdobili vánoční stromečky. Celá vesnička byla naplněna láskou, pokojem a zároveň tím nezbytným předvánočním ruchem.
Nikdo ve vesnici však neměl nejmenší tušení, že je sleduje jeden z nejhorších lidí na světě, Grinch. Tento podlý, zlý, lakomý, nabručený a samotářský muž žil na kopci nad vesničkou se svým psem Mordem. Díval se dolů do vesničky a se značnou nelibostí sledoval tu radost a štěstí, kterým se těšily tamní lidé. A tak připravil strašlivý plán jak zničit lidem v Někderádově Vánoce.
Druhý den vstal velmi brzo, připravil si převlek, zapřáhl Morda do saní a vyrazil do vesnice. Slunce ještě bylo shováno za horami, když tam dorazil. Plížil se mezi domy a do svého velkého pytle schovával vše, co patřilo k Vánocům – stromečky, ozdoby, dárky – vše, co dokázal najít. V tom se za ním ozval dětský hlásek: "Mikuláši, co to tady děláš?" To malá Dorotka překvapila Grinche při jeho nekalém plánu.
"Ale nic maličká, jdi zase spát, já jen chystám vše na ráno," odvětil Grinch. A malá Dorotka odešla zpátky do postýlky, Grinch dokončil své dílo zkázy, vrátil se do svého domu na kopci a čekal, co se bude dít.
Slunce se přehouplo přes vrcholky a lidé v Někderádově začali opouštět teplo svých postelí. Jaké však bylo jejich zděšení, když vše, co pracně nachystali na Vánoce, prostě přes noc zmizelo. Úsměvy zmizely ze tváří, dětské ručky se marně natahovaly pro vánoční dárky.
A pak někdo začal zpívat vánoční píseň. A přidávali se další hlasy. Srdce všech lidí naplnil ten pocit, který opravdu dělá Vánoce. Nebyla to radost z obdržených dárků, nebyla to sladká chuť vánočního cukroví, nebyl to ani kouzelný pohled na ozdobený vánoční stromeček. Byl to pocit vzájemné lásky, na kterém se podíleli všechny rodiny a všichni přátelé z Někderádova.
A v té chvíli i Grinch pochopil, že svým činem nemůže zničit ducha Vánoc. A vyrazil zpět do vesnice a vrátil lidem vše, co jim sebral. A i jeho hlas se přidal k ostatním a svou písní vzdali dík Bohu za to, že jim seslal Spasitele.


 
Vytvořeno: 22.12.2000
Autor:

Texty encyklopedických hesel mohou obsahovat slova nebo slovní spojení, která mohou
být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

© 1999 - 2018, OPTIMUS s.r.o.