nastavit jako výchozí stránku
   
   kultura

Svoboda
 Karel, *19.12.1938 (Praha) – †28.1.2007 (Jevany, sebevražda), český hudební skladatel...

Dillon
 Matt, *18.2.1964 (New Rochelle, stát New York, USA), vlastním jménem Matthew Raymond Dillon...

Kravitz
 Lenny, *26.5.1964 (New York), vlastním jménem Leonard Albert Kravitz, americký zpěvák a ...

Thornton
 Billy Bob, *4.8.1955 (Hot Springs, Arkansas, USA), americký filmový herec, scenárista a režisér...

Bacily
 Česká hudební skupina, založená roku 1971 především jako doprovodná skupina Václava Neckáře. Vůdčími...


Kajínek fotografie (1)ilustracevideazvukymapyodkazy
Jiří, *1961, recidivista. Nájemný zabiják, jako první úspěšně utekl 29.10.2000 v neděli v půl sedmé večer z nejtvrdší české věznice Mírov, považované dosud za český Alcatraz.
Dopaden byl 8.12.2000 na pražském sídlišti policejní jednotkou!
V roce 1998 byl odsouzen k doživotnímu trestu za to, že v květnu 1993 za úplatu 100.000 korun zavraždil plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda. Druhý osobní strážce jeho útok přežil, figuroval jako korunní svědek v soudním procesu. Tento nebezpečný recidivista je mimořádně inteligentní. Ve vězení si cíleně udržoval výbornou fyzickou kondici, ovládá bojová umění, zajímá se o zbraně.

Jeho útěk z Mírova byl usnadněn nedodržováním bezpečnostních opatření a jednáním proti předpisům. Dozorci konající službu neprováděli předepsané technické prohlídky všech cel, takže cela č. 4 byla jen nahlížena okénkem. Za účelem "hry v šachy" byla Kajínkovi ve 12:00 umožněna návštěva dalšího na doživotí odsouzeného vraha, Martina Vlasáka, přičemž později při střídání dozorce neupozornil nastupujícího kolegu, že byl ze své cely na jinou tento vězeň přemístěn! Vlasák zřejmě s sebou přinesl věci potřebné k útěku. Kajínek se svým komplicem přepiloval na dvou místech kovovou mříž své cely (během 6 a půl hodiny) a s pomocí vlasce s tužkovou baterií jako závažím na jeho konci, který přehodil na protější hradby, spustil improvizované lano. To bylo spleteno z pruhů prostěradel, povlečení a dalších spletených vlasců (provázků – v Mírově se vězni podílejí na výrobě žaluzií) a opatřeno kotvou vyrobenou z kovové vzpěry postele. Takto se v rukavicích z výšky 10 m spustil na protější strážnou hradbu, kterou od objektu vězení dělí 5–8 m široký příkop. Poté se již z vnější strany hradby spustil po dalším laně, které měl u sebe a vytratil se.
Strážný na věži si v 18:20 všiml vyhození lana z okna cely, ale na ochoz nevyšel, jak měl – s okamžitým použitím zbraně. Místo toho hlásil tuto situaci středisku. Teprve potom se strážný vydal ven, prchající se již blížil k hradbě, následovala výzva, výstřel pro výstrahu a neúspěšná střelba. Kajínek stihl sešplhat z hradeb a zmizet v lese. Cela č. 4 byla otevřena až v 18:40, tedy 20 minut po zjištění útěku.

Již jako nezletilý se podílel na vykrádání bytů, uvězněn byl poprvé roku 1982 za vylupování víkendových chat, po třech letech se dostal do konfliktu se zákonem pro nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele. V r. 1990 byl odsouzen k 11 letům odnětí svobody za odzbrojení policejní hlídky a zcizení jejího vozu, ale v lednu 1993 mu byl trest přerušen a do věznice se již nevrátil; pět měsíců poté spáchal svůj nejzávažnější trestný čin. V srpnu 1993 dopaden zásahovým komandem a za 5 let odsouzen k doživotí.


Jiří Kajínek


 
Vytvořeno: 2.11.2000
Aktualizováno: 8.12.2000
Autor:

Texty encyklopedických hesel mohou obsahovat slova nebo slovní spojení, která mohou
být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

© 1999 - 2018, OPTIMUS s.r.o.