Ladislav Smoljak



Biografie / Herectví / Režie / Scenáristé

*9.12.1931 (Praha, Československo) – †6.6.2010 (Kladno, Česká republika), český divadelní a filmový režisér, scenárista a herec. Po absolvování gymnázia v roce 1952 se neúspěšně hlásil ke studiu divadelní režie na DAMU, nakonec vystudoval matematiku a fyziku na Vysoké škole pedagogické. Dva roky pracoval jako asistent na Fakultě technické a jaderné fyziky v Praze a poté jako středoškolský učitel fyziky a matematiky v Brandýse nad Labem. Zároveň se začal věnovat novinářské činnosti. V roce 1960 se stal recenzentem televizní tvorby v časopisu Kultura, v letech 1961 až 1963 vedl kulturní rubriku Mladého světa (zde vymyslel anketu Zlatý slavík), poté až do poloviny 70. let byl redaktorem Mladé fronty. V polovině 60. let se spojil se svým někdejším spolužákem Zdeňkem Svěrákem. Při přípravě rozhlasového pořadu Vinárna U pavouka se zrodila fiktivní postava Járy Cimrmana, která se záhy dostala i na divadelní prkna. V roce 1966 se zrodilo Divadlo Járy Cimrmana, jehož byl Smoljak dramatikem, hercem a hlavním režisérem a od roku 1973 i uměleckým vedoucím. Spolu se Zdeňkem Svěrákem byl i spoluautorem téměř všech her (Vyšetřování ztráty třídní knihy, Hospoda na mýtince, Vražda v salónním kupé, Posel z Liptákova, Němý Bobeš, Cimrman v říši hudby, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Lijavec, Dobytí severního pólu, Blaník, Švestka aj.). V roce 1974 rozšířil pole své působnosti i na film (již dříve ale vytvořil epizodní role v několika filmech). Spolu se Zdeňkem Svěrákem úspěšně debutovali jako scénáristé komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! Společně pak napsali scénáře k dalším velmi úspěšným komediím, kterými výrazně přispěli ke zvýšení úrovně filmové veselohry 70. a 80. let, a v řadě filmů se uplatnili jako herci (zpravidla šlo o svérázné figurky s komickou nadsázkou a jistou dávkou sebeironie). Vedle psaní scénářů a hraní se Smoljak později začal věnovat i filmové režii, nejprve ve spolupráci se Zdeňkem Podskalským, pak samostatně. Spolupracoval také s Československou (resp. Českou) televizí, pro kterou od poloviny 80. let připravil jako režisér několik inscenací, filmů a pořadů – Veselé příhody z natáčení (1986–1988), Hodina zpěvu (1992) aj. Své pedagogické zkušenosti uplatnil jako průvodce kulturně poznávacích pořadů (Hudební toulky, Toulky s Ladislavem Smoljakem), účinkoval i v řadě celovečerních dokumentů (Tatínek, Občan Havel, Český mír). Byl též autorem písňových textů a rozhlasového večerníčku Acylpyrínek Cyrda. V roce 1998 založil vlastní Studio Jára, které bylo o rok později přejmenováno na Studio Láďa, spolupracoval i s jinými divadly (Semafor, Divadlo Na tahu, Divadlo Na zábradlí). Po listopadu 1989 se kromě umělecké činnosti věnoval i různým občanským iniciativám, v roce 1999 obdržel státní vyznamenání Medaili Za zásluhy III. stupně. Jeho syn David Smoljak (1959) je televizním scenáristou a dramaturgem.

Vybraná filmografie (herec, není-li uvedeno jinak): středometrážní absurdní kafkovská anekdota Postava k podpírání (1963), komedie s detektivní zápletkou podle námětu Josefa Škvoreckého Zločin v šantánu (1968), bláznivě fantastická komedie "Pane, vy jste vdova!" (1970), dětský snímek Lucie a zázraky (1971), rodinná komedie Homolka a tobolka (1972), parodická komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974, + spol. na námětu a scénáři), dodnes úspěšná komedie ze školních lavic "Marečku, podejte mi pero!" (1976, + spol. na námětu a scénáři), oblíbená chalupářská komedie Na samotě u lesa (1976, + spol. na námětu a scénáři), komedie o největší akci v dějinách stěhování Kulový blesk (1978, + spol. na námětu, scénáři a režii), komedie o natáčení filmové komedie Trhák (1980, + spol na námětu a scénáři), populární komedie o falešném číšníkovi Vrchní, prchni! (1980, + režie), cimrmanovská komedie o nejslavnějším českém velikánovi Jára Cimrman, ležící, spící (1983, režie + spol. na námětu a scénáři), cimrmanovská detektivní komedie Rozpuštěný a vypuštěný (1984, režie + spol. na scénáři), smutná komedie Co je vám, doktore? (1984), televizní dokument Jára Cimrman – pionýr kinematografie (1986, spol. na scénáři, režie), hořká divadelní komedie z normalizačních časů Nejistá sezóna (1987, + režie a spol. na scénáři), televizní film Tvrdý chleba (1990, scénář a režie), klasická pohádka Nesmrtelná teta (1993), televizní dokument z cyklu GEN Jiří Suchý pohledem Ladislava Smoljaka (1994, námět, scénář, režie), fantastická komedie Akumulátor 1 (1994), smutná komedie Kolja (1996), smutná komedie na téma přicházejícího stáří Vratné lahve (2007).



Datum vytvoření: 14. 3. 2000
Datum aktualizace: 7. 1. 2021
Autor: PST

Odkazující hesla: Divadlo Járy Cimrmana, Ivan Šlapeta, Jan Kašpar, Jiří Menzel, Josef Kemr, Oldřich Lipský, Pavel Vondruška, Zdeněk Svěrák.



Reklama: