nastavit jako výchozí stránku
   
   kultura

Public Enemy
 Americká hudební hiphopová skupina, jedna z nejstarších a nejvýraznějších hiphopových...

Gott
 Karel, *14.7.1939, český zpěvák pop-music. Vyučil se elektromontérem, v letech 1957–1959...

Oldman
 Gary, *21.3.1958 (New Cross, Londýn, Velká Británie), britský filmový a divadelní herec...

Žbirka
 Miroslav, *21.10.1952, slovenský zpěvák a skladatel. Založil skupinu Modus s níž v ...

Dubský
 Eduard, *19.11.1911 (Jihlava) – †2.3.1989 (Praha), vlastním jménem Eduard Neckář, český herec...


epilepsie
Lékařství, [řečtina], epilepsia, padoucnice – souborné označení pro poruchy mozku projevující se opakovanými záchvaty křečí, popřípadě pro náklonnost k opakovaným záchvatům křečí. Záchvaty jsou způsobeny elektrickým výbojem v určité části nervových buněk a mohou se projevovat poruchami vědomí a vnímání, křečemi, vegetativními projevy a psychickými příznaky.
Klasickým epileptickým záchvatem je tzv. grand mal (tonicko-klonický záchvat) vyznačující se náhlým bezvědomím, křečemi, pokousáním a pomočením. K jiným záchvatům patří tzv. petit mal, mrákotné stavy, čichové záchvaty aj.
Epilepsie se dělí na samostatnou (primární či genuidní), u které je příčina nejasná (příčinou může být např. porodní trauma s porodní asfyxií, infekční vlivy, vzácně dědičnost), a druhotnou (sekundární), u které jsou příčinou postižení mozku (nádor, poranění).
Před epileptickým záchvatem se stereotypně dostavují různé subjektivní vjemy a prožitky (aura) a postižený je tedy schopen určit, že se záchvat dostaví. Na všechny druhy záchvatů má však nemocný úplnou amnézii.
K diagnóze se využívá především EEG a zobrazovací metody k odhalení eventuální příčiny. Nelze-li tuto stanovit, používají se k léčbě antiepileptika (fenobarbital, diazepam).


 

Odkazující hesla: antiepileptika, elektroencefalografie, genuinní, grand mal, kouření, paraepilepsie, petit mal, Stuchlík, záchvatovitá onemocnění u dětí, zuřivost
Vytvořeno: 14.3.2000
Aktualizováno: 3.5.2005
Autor:

Texty encyklopedických hesel mohou obsahovat slova nebo slovní spojení, která mohou
být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

© 1999 - 2018, OPTIMUS s.r.o.